pátek 26. července 2013

Recenze: T. Ferriss - Čtyřhodinový pracovní týden

Právě jsem dočetla zajímavou knihu o tom, jak pracovat méně, ale zároveň vydělávat dost peněz na to, aby člověk mohl žít podle svých představ. Kniha se jmenuje Čtyřhodinový pracovní týden s podtitulkem "Nemarněte celé dny v práci, žijte kdekoli a staňte se novým bohatým", autorem je Timothy Ferriss. Není už to sice žádná supernovinka (kniha vyšla v českém překladu už v roce 2010), ale informace v ní obsažené za tu dobu rozhodně nezastaraly.


Ani nevím proč jsem se k ní dostala až teď. V knihovně mi ležela už déle než rok. Koupila jsem si jí, když synovi byl asi měsíc a já jsem s konečnou platností pochopila, že zvládat péči o dítě a k tomu pracovat a řídit svoje podnikání nebude taková sranda, jak jsem si do té doby myslela. Myšlenka práce 4 hodiny v týdnu mě tedy v té době maximálně zaujala. Samozřejmě že jsem k názvu knihy od samého začátku přistupovala s nadhledem, ale podobné knihy čtu ráda. I kdyby si z nich člověk nevzal nic konkrétního, tak jsou minimálně dobrým zdrojem pozitivní motivace a pomáhají vidět to, co děláte, trochu optimističtěji a dodat novou pracovní energii. Nebo alespoň na mě tak působí. Podobný efekt měla i kniha Čtyřhodinový pracovní týden.

Teda ne hned od samého začátku. Minimálně prvních 60 stran jsem z ní a hlavně z jejího autora byla velmi rozpačitá. Prokoušete se totiž směsí něčeho, co by se dalo nejlépe popsat jako autorova samochvála a propagace vlastní sebestřednosti a sobeckosti. Několikrát jsem se zarazila a uvažovala jestli mám dále číst něco, co vyplodil evidentně málo charakterní člověk, jež staví svoje pohodlí nade vše, který se v knize chce zřejmě jen pochlubit s tím jak je lepší než ostatní a jak se mu podařilo zařídit, aby se svět točil kolem něho. Naštěstí mě první stránky neodradily a pokračovala jsem dál. Celou 400stránkovu knihu jsem přečetla přibližně za týden, což je vzhledem ke kolotoči práce kolem synka, manžela, vaření, úklidu, praní, nákupů, vyřizování dotazů od zaměstnanců a klientů a zpracování čtvrtletního účetnictví pro moji firmu docela výkon :-)

Text se čte velmi dobře a lehce. "Děj" je dynamický, nikde nenarazíte na žádné teoretické, rozvleklé nebo jinak nudící kapitoly. Ačkoliv je kniha poměrně rozsáhlá, nemám pocit, že by byl text nějak uměle natahovaný nebo se neustále vracel k již řečenému.

Ve stručnosti co zajímavého se dočtete

Na začátku své knihy vám Ferriss představí svůj pohled na to, co znamená užívat si život a jak tráví svůj čas, který nemusí věnovat práci. Poté vás začne seznamovat s kroky, kterými musíte projít, abyste dosáhli co největší automatizace všech pracovních procesorů a nebylo vás potřeba osobně, proto aby vše běželo jak má. 

Základem je eliminace - tedy vyloučení veškeré práce, která zásadně nepřispívá k dosažení vašeho cíle. Ferriss zde připomíná tzv. Paretovo pravidlo neboli princip 80/20. Na praktickou ukázku principu 80/20 (obecně 80 % výstupů je výsledkem 20 % vstupů) narazíme téměř všude. Např. víte, že 80 % peněžního bohatství společnosti vlastní 20 % populace? V souvislosti s eliminací nepodstatných činností je pak důležité to, že u každé firmy bude platit, že přibližně 80 % zisku společnosti vytváří 20 % produktů a zákazníků nebo že 20 % zákazníků bude způsobovat 80 % všech problémů. Cílem eliminace tedy je, najít těch přibližně 20 % zákazníků, kteří nám způsobují většinu problémů a ideálně s nimi přestat obchodovat. Sice přijdete o 20 % zákazníků, ale velmi se vám uleví, protože zároveň s tím zmizí většina problémů. Dále můžete identifikovat těch 20 % zákazníků, kteří vám vytváří 80 % (tedy většinu) zisku a začít spolupracovat jen s nimi a ostatní nechat být. Zisk se sníží jen nepatrně, ale ubude velké množství práce. 
Dalším nástrojem eliminace neproduktivních činnosti je omezené čtení a psaní e-mailů. Ferriss radí číst a odpovídat na maily maximálně dvakrát denně. Dále v co největší možné míře omezit i vyrušování prostřednictvím telefonu. Podrobnosti na otázku proč samozřejmě najdete v knize.

Poté co eliminujete všechny neefektivní činnosti přichází na řadu automatizace procesů tak, aby se obešly bez vaší přímé účasti. Základem je outsourcing. Jak je v knize na konkrétních příkladech ukázáno, outsourcovat, resp. delegovat na někoho jiného, lze v dnešní době prakticky vše - výrobu, prodej a distribuci vašeho výrobku, obchodní ale i osobní administrativu. Můžete si např. najmout osobní "virtuální" asistenty, kteří za vás budou vyřizovat telefony, sjednávat vám obchodní schůzky, ale i kontrolovat za vás vaši elektronickou poštu a případně také odpovídat na došlé e-maily. Většinu věcí vyřídí sami a vám předají k vyřešení jen to opravdu nejdůležitější a o zbytku vás budou pravidelně souhrnně informovat. V knize najdete rady jak to udělat, aby všechno fungovalo bez větších problémů. 

Největší část knihy tvoří návod na to, jak najít pro sebe to správné podnikání, které vám zajistí trvalý příjem bez toho, aniž byste museli deset a více hodin denně pracovat. Samozřejmě že na váš konkrétní podnikatelský nápad musíte přijít sami, ale v knize najdete několik zajímavých postřehů, kterými se můžete nechat inspirovat. Jedná se o naprosto konkrétní tipy a postupy, ne o žádné teoretické úvahy.  

Závěrečná část knihy je laděna spíš filozoficky a zaměřena na ujasňování si svých hodnot. Ale nebojte, usínat u toho nebudete. Opět vše psáno velmi prakticky s reálnými příklady. Při čtení vás to donutí se celkem bezbolestně podívat na život, jaký žijete a na to jak by asi vypadal podle vašich nejlepších představ, resp. na to jak by vypadat mohl. Většina lidí si totiž jen těžko představuje, co by vlastně dělala, kdyby měla např. celý rok volno a nemusela se vůbec zabývat prací za účelem vydělání na živobytí. V takový okamžik je hodně lidí najednou ztracených a neví jak volný čas smysluplně naplnit. Proto najdete ve světě spoustu přepracovaných milionářů, kteří mají peněz tolik, že by už nikdy nemuseli pracovat, ale přesto je jinde než u nich v kanceláři nepotkáte. Neví totiž, co jiného mají dělat a tak dělají práci pro práci, hlavně aby nemuseli řešit otázku, co se svým životem dále. I s podobnými otázkami se vám pokusí kniha Čtyřhodinový pracovní týden pomoci.

Určitě je třeba zdůraznit, že kniha není určena výhradně jen současným nebo budoucím podnikatelům, tak jak je tomu u většiny podobné literatury, která se zabývá jen otázkou řízení vlastního byznysu. Mnoho inspirativních nápadů zde najdou i ti, kteří jsou spokojení zaměstnanci, kteří se nechtějí pouštět do vlastního podnikání. Najdete zde např. typy pro zvýšení pracovní efektivity nebo návod jak vyjednat práci z domova, tak abyste i jako zaměstnanci dosáhli více času na svoje koníčky.

Nacpat všechny myšlenky a principy, na kterých je kniha postavená, do této krátké recenze nejde. To co jsem uvedla jsou pouze příklady vytržené z kontextu, takže dokud si knihu nepřečtete, nemusí vám dávat valný smysl. Nicméně kniha jako celek smysl určitě má a věřím, že hodně lidí v ní může najít dobrou inspiraci. Nemyslím si, že většina čtenářů je ochotná aplikovat princip čtyřhodinového pracovního týdne, resp. filozofii tzv. nových bohatých, v plné míře. Jako inspirativní text, ve kterém si každý najde to, co ho zajímá a co mu může pomoci, je to však bez výhrad.

Žádné komentáře:

Okomentovat