sobota 6. září 2014

České a čínské pleny typu AIO - cenové porovnání

Pokud používáte látkové pleny, jistě jste zaznamenali, že mezi cenami plen jsou někdy velké rozdíly. Jedna kompletní plena typu vše v jednom (AIO) přijde na cca 350 - 550 Kč. Na inzertním portálu Aukro ale můžete najít nabídky nových plenek typu AIO i za nižší cenu. A v případě že zabrousíte na americkou podobu Aukra na eBay najdete nabídky ještě lákavější - cena za jednu plenu od cca 130 Kč. Teoreticky tedy máme cenové rozmezí za plenu typu AIO 130 - 550 Kč. To je rozdíl už opravdu obrovský. Čím jsou rozdíly způsobené a vyplatí se koupit dražší variantu?


První, co je třeba rozlišit, je to kde je plena vyráběna. Pleny opravdu vyrobené v ČR (např. Anavy, Bamboolik) nebo v jiném státě EU nebo USA (např. Imse Vimse - Švédkso, TotsBots - Velká Británie, GroVia - USA) se cenově pohybují mezi 400 - 500 Kč. Ve vyšší ceně je obvykle zahrnuto více svých jader a máte tedy opravdu kompletní plenu i pro větší dítě. Naopak levnější výrobky mají v ceně třeba jen jednu malou vkládací plenku, která možná vystačí čerstvě narozenému miminku, ale většímu dítěti už nevystačí ani hodinu a je třeba do pleny vložit další savé vkládací plenky, které buď doma již máte z jiných plen (nebo použijete např. složenou klasickou čtvercovou plenu) nebo je nutné je dokoupit extra. Dostanete se pak na stejnou nebo i vyšší cenu než u konkurenčního výrobce, který vše již prodává dohromady. Toto je krásně vidět právě třeba na příkladu dvou výrobců českých AIO plenek. AIO Bamboolik stojí 399 Kč, ale obsahuje jen jedno 3vrstvé krátké bambusové jádro. Naopak Anavy Easy stojí aktuálně 515 Kč, ale obsahují jedno 3vrstvé krátké bambusové jádro a oproti Bamboolikovi ještě jedno 3vrstvé dlouhé bambusové jádro, které samostatně koupíte za přibližně 100 - 150 Kč a obě značky plenek pak vyjdou plus minus na stejné peníze.



Druhou skupinu tvoří pleny, které jsou šité v Číně. Obecně se nemá smysl nad čínskými výrobky zas tak moc pohoršovat. Vždyť cedulku Made in China dnes najdeme skoro na všem. Argumenty pro a proti nákupům čínským výrobkům bych nechala na některý z příštích příspěvků. Ráda bych teď pouze porovnala skupinu plen, které jsou podle mého vyráběné v Číně. Vybrala jsem 3 české značky plen a pro porovnání jednu 1 značku přímo čínského výrobce (lze objednat přes eBay nebo přes e-shop výrobce).




Zde jsou jsou oficiální fotografie výrobků od jednotlivých prodejců. Pro lepší srovnání jsem vybrala stejný vzor.

.
zdroj: www.alvababy.com

zdroj: www.ecobabynz.cz

zdroj: www.gagapleny.cz

zdroj: www.sweetmonkey.cz



zdroj: www.ecobabynz.cz
zdroj: www.alvababy.com

zdroj: www.gagapleny.cz


Nevím samozřejmě s jistotou, kde přesně jednotlivé značky nechávají své pleny šít. Ony samy (na rozdíl od opravdu českých výrobců) se s tím totiž nikde moc nechlubí. Ale podle obrázků a i konkrétních zkušeností mnoha uživatelů, které najdete různě v internetových diskuzních skupinách je velmi pravděpodobné, že se jedná o výrobky z jedné a té samé čínské továrny. Minimální rozdíly jsou dané tím, jak přesně se prodejce dohodne s výrobcem - jestli si vybere pro svoji značku raději suchý zip nebo patentky (jednu řadu nebo dvě řady na horním okraji), jestli bude kontaktní vrstva uvnitř pleny z flísu nebo bambusu a jaké savé jádro bude s plenou dodáváno - mikrovlákno nebo bambus. Všechny tyto varianty čínský výrobce ve svém portfoliu má. Akorát GaGa´s pleny proti jiným poněkud vybočují použitím systému nastavitelných gumiček a vzhledově se velmi mírně odlišuje plenka Sweet Monkey. Rozdíly jsou pak ještě v udávané doporučené teplotě pro praní a v udávaných certifikacích. Tímto bych se ráda také zabývala v samostatném článku na téma plenky z Číny. Teď bych k tomu jen stručně řekla to, že na první pohled rozdílné informace nemusí znamenat rozdíl ve výrobku.

Co je ovšem trochu zarážející je cenový rozdíl. K plence Sweet Monkey je dodáváno lepší savé jádro. Pokud bychom vzali v úvahu savá jádra stejné úrovně, tak všechny 3 české značky vychází na 350 Kč za kus. Stejná plena přímo od čínského výrobce vyjde i s dopravou do ČR ale v přepočtu jen na 120 Kč.

Alvababy je největší výrobce látkových plen v Číně. Jak už to tak v čínských továrnách bývá, nevyrábí zboží jen pod svojí značkou, ale nabízí výrobu svého produktu i pro jakékoliv jiné velkoodběratele. Výrobek zůstává obvykle stejný (popř. jsou provedeny jen nějaké drobné úpravy podle požadavků zadavatele), akorát je na něj našita cedulka se značkou podle konkrétního přání. Finální výrobek pak na sobě nemá uvedenu značku Alvababy, ale řekněme třeba Superplenka. V principu se tedy jedná o prodej jednoho a toho samého výrobku, ale pod různými značkami. Čínským výrobcům to nevadí. Nejde jim obvykle o budování jména značky, ale o zajištění co největšího odbytu pro jejich továrnu. Pod jakou značkou a jak si je pak prodejce prodá je jim již jedno. Pro představu: v případě nákupu 100 ks plenek (se značkou Alvababy) vyjde 1 plenka s 1 vkládačkou z mikrofroté na 3,86 dolaru včetně dopravy do ČR. To je tedy v přepočtu v závislosti na kurzu kolem 80 Kč za 1 plenu. Dá se předpokládat, že podmínky pro jednotlivé velkoodběratele mohou být třeba ještě výhodnější. Česká firma si teda nechá ušít v Číně "svoji" plenku za cca 80 Kč. Cena takovéto pleny v ČR je pak přibližně 350 Kč. Prodávají se tedy s marží přes 300 %.  Podle mě celkem služný byznys. Samozřejmě, že každý prodejce prodává se ziskem. Je pak již ale na každém, aby si rozmyslel, zda na cenu prodejce přistoupí. Zda je ochoten zaplatit tolik peněz za jeho výrobek, do kterého ten daný samotný prodejce nevložil téměř žádnou přidanou hodnotu (snad až na to, že výrobek musel nechat přezkoušet pro prodej v ČR, což chápu, že něco stojí). 

Tato situace nevzniká zdaleka jen na českém trhu. Našli bychom jí všude po světě akorát značky by se samozřejmě jmenovali jinak. Kromě těchto evidentních případů, kdy je jeden a ten samý výrobek pouze "přeznačkován", jsou ale ještě i jiné případy. Takové kdy výrobce z určité země opravdu navrhne svoji vlastní plenu s určitými vlastnostmi, dohlíží na kvalitu výrobků, ale výroba samotná probíhá v Číně. Pokud je někdo velký odpůrce čínských výrobků, nebyl by z takového zjištění zřejmě dvakrát šťastný. A o to méně, že ceny těchto značek rozhodně tomu, že výrobce šetří na mzdových nákladech, neodpovídají. Příkladem pokud vím je např. "australská" značka známá i u nás Itti Bitti.

V dnešní době již není zas tak složité nakoupit zboží přímo od zahraničního výrobce (pokud to samozřejmě umožňuje) a ušetřit díky tomu, že prostě přeskočíte x obchodních stupňů (dovozce, velkoobchodníka, maloobchodníka). Někdy příště vám popíšu, jakým způsobem si plenku typu AIO za uvedených 120 Kč koupíte. Za cenu jedné pleny koupené v ČR tedy můžete pořídit ty samé 3 pleny přímo z Číny.

Shrnutí: Pokud dáme informace uvedené napříč tímto článkem dohromady, dojdeme asi k následujícímu závěru. Cena AIO (kapsové) pleny v ČR se pohybuje kolem 350 Kč. Jedná se o základní verzi s jedním méně savým jádrem. Pokud je plena dražší obvykle je její součástí více vkládacích jader ze savějších materiálů. Rozdíl v cenách českých výrobců a českých prodejců, kteří prodávají pravděpodobně čínské výrobky pod vlastními značkami, je při srovnatelné úrovni savosti pleny nepatrný. Kvalitativně musí rozdíly mezi výrobky z ČR a Čínou posoudit každý sám individuálně, protože co vyhovuje jednomu nemusí vyhovat druhému. Výrazný cenový rozdíl je ovšem v případě nákupu stejného typu pleny přímo z Číny (přes eBay nebo přímo od výrobce). Takto zakoupený výrobek stojí cca třetinu toho, co v ČR, i když se pravděpodobně jedná o výrobek úplně stejný, pouze s našitou jinou cedulkou.

6 komentářů:

  1. Já nedám dopustit na plenky DADA - https://www.plenylevne.cz/detske-pleny-dada/ kupuji zde a vždy maximální spokojenost a navíc super cena.

    OdpovědětVymazat
  2. Tak tenhle článek jsem neměla čist. Pleny mám české, ale i z Číny. Ohbabyka, littlebooms. A teď budu muset objednat i nějaké z alba baby! Jsou krásné. Jen se chci zeptat. Objednat přes Aliexpress?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Přes Aliexpress nevím, ale zkuste aplikací Wish. Je to úplně stejné, jen ceny jsou tam v korunách (takže odpadá přepočítávání kurzu :)) a jinak je to úplně stejný princip prodeje. Kupujete přímo od výrobce. Alvababy tam mají kapsovky, ohbabyka jsem viděla jak AIO tak kapsovky a zrovna teď jsem koupila sadu 12 kapsovek + 12 savých jader + pul pytel na plenky za 1500 korun včetně dopravy...

      Vymazat
  3. No musím říct ze jsou stylové no my jsme ty svrchní ukládací plenky dostaly darem byli šité na míru. Jen jsme dokupovali ty vnitřní tady a pak ještě v nějaké textilních potřebách. Celkem na nějaký 2,5 roku jsme jich měli tak kolem 40ks a vystačilo to krásně.

    OdpovědětVymazat
  4. Mně se u dcery osvědčily mušelínové pleny, které jsem objednala z https://www.tamaiti.cz/kojenecke-muselinove-plenky-z-biobavlny/ . Řeknu vám ale, že mám někdy s to chutí použít jednorázové pleny, ta práce s praním a žehlením je šílená, ale pak když si zase uvědomím, jak dlouho se rozkládá jednorázová plena, tak zase sáhnu po látkové plence :-) .

    OdpovědětVymazat