středa 3. září 2014

Jednorázové nebo látkové - ekonomické hledisko

Je tady slíbené porovnání finanční náročnosti používání jednorázových a látkových plenek. Nekladu si za cíl hloubkovou analýzu, která by zahrnovala i vyčíslení nákladů na životní prostředí, nákladů práce a podobně. Jde mi o co možná nejobjektivnější provnání na základě zdravého selského rozumu. Samotnou mě zajímá, jak to dopadne :-)


1) Náklady na jednorázové plenky
Začneme s jednorázovkami, u kterých je vyčíslení nákladů pro jednotlivce asi jednodušší. Nicméně i zde jsou jistě mezi jednotlivými rodinami znatelné rozdíly. Celková částka, která skončí počůraná a pokakaná v popelnici, je závislá především na zvolené značce plenek, četnosti přebalování a na tom, jak dlouho bude dítko plenky potřebovat. Protože vše potřebujeme nějak vyčíslit budeme si muset stanovit alespoň dva modelové případy:

Rodina A - Nemusí řešit každou korunu, raději sáhne po ověřených i když dražších výrobcích. Na druhou stranu ale milionáři to také nejsou, takže plenky nakupují zásadně v akcích, kdy je jejich cena cca o 20 % nižší než běžně. Rozhodli se pro oblíbenou značku Pampers active baby. Dítě přebalují podle potřeby, když je na plence vidět, že je "nacucaná". Rodina A reprezentuje nejčetnější skupinu českých rodin.

Rodina B - Snaží se šetřit, protože s penězi vychází jen tak tak. Rozhodli se proto kupovat jednorázové plenky co nejlevnější a volí tedy ze sortimentu plen pod značkami jednotlivých obchodních řetězců (hlavně levné plenky Euroshopper z Alberta, případně podobné), které nakoupí do zásoby, pokud jsou zrovna navíc v akci. Snaží se přebalovat až pokud je to opravdu nutné, aby do koše nevyhazovali jen trošku počůranou plenu. Budou tedy reprezentovat nejspořivější variantu používání jednorázových plen.

Délka používání plenek bývá u každého dítěte jiná. Děti v jednorázových plenách obvykle používají plenky o něco déle než děti v látkových plenách, ale není to rozhodně 100% pravidlem, proto rozdíly v délce používání raději nebudu brát v úvahu. Obvykle se zjednodušeně uvádí délka používání plen 2 roky. Pravda je, že ve dvou letech je obvykle jen menší část dětí přes den již úplně bez plen. Zkusíme si tedy srovnat situaci, kdy je dítě přes den bez plen od 2 let a v noci od 2,5 roku a situaci, kdy dítě nosí přes den plenky do 2,5 let a do 3 let v noci.

Obr. 1 - ceny jednorázových plen a počet přebalení v jednotlivých případech
Obr. 2 - náklady na používání jednorázových plen v závislosti na délce používání, značce plen a četnosti přebalování


Na první pohled je patrné, že rozdíly v nákladech za používání jednorázových plen mohou být napříč rodinami celkem velké. Také rozdíl v nákladech při různé délce používání plenek není zanedbatelný. Rodina B zaplatí za jednorázové pleny výrazně méně než rodina A, ovšem je to hlavně na úkor poměrně značného snížení počtu přebalování, což může mít teoreticky i nepříjemné zdravotní důsledky.

Nevyčíslovala jsem náklady pro případ, že by se někdo rozhodl používat čistě jen ekologické jednorázové pleny, které by se daly považovat za takový kompromis mezi běžnými jednorázovými a látkovými plenami. Náklady při používání čistě ekologických jednorázových plen by byly orientačně dvojnásobné vůči nákladům rodiny A.


2) Náklady na látkové plenky
Jestliže ani vyčíslení nákladů jednorázových plen nebylo úplně jednoduché, stanovit náklady na látkové pleny bude ještě o dost komplikovanější. Celková částka vynaložená za používání látkových plenek je závislá především na jejich pořizovací ceně a na nákladech na jejich praní. Naopak se dá zjednodušeně říct, že u látkových plen nezávisí náklady zas tak moc na četnosti přebalování ani celkové délce jejich používání - tedy na faktorech, které jsou u jednorázových plen velmi znatelné. Opět si tedy vytvořím dvě modelové rodiny:

Rodina C - Nemusí řešit každou korunu, raději sáhne po ověřených i když dražších výrobcích, ale těm úplně nejdražším zahraničním plenkám se spíše vyhne. Na druhou stranu ale chtějí, aby pro ně používání látkových plen bylo co nejjednodušší (a co nejpodobnější s používáním jednorázových plen) a proto si budou vybírat z moderních látkových systémů (SIO, AIO, kalhotkové pleny). Plen nakoupí jen tolik, aby jejich požívání bylo pohodlné a prát se dalo až cca každý třetí den. Nebudou tedy pořizovat zbytečně další a další plenky jen kvůli jejich novým krásným vzorům :-) Aby si ale rodina usnadnila práci bude používat po celou dobu vkládací separační vložky, které usnadní čištění plenky v případě kakání - počůrané se vyperou, pokakané vyhodí.

Rodina D - Snaží se šetřit, protože s penězi vychází jen tak tak. Jejich hlavní (i když ne nutně jedinou) motivací k používání látkových plen je úspora peněz. I přes větší pracnost budou proto základem jejich plenkové výbavy především klasické bílé čtvercové pleny, ke kterým pořídí několik moderních svrchních prodyšných kalhotek a pro větší (více čůrající) dítko pak přikoupí i několik savějších plen a vkládaček a savé noční plenky. Některé části výbavy pořídí výhodně buď od známých nebo prostřednictvím bazaru. Jednorázové separační vložky nepoužívají. Rodina D tedy bude představovat úspornější variantu používání látkových plen.

Obr. 3 - jednorázové náklady na pořízení látkových plen a příslušenství
 * Výbava z moderních látkových plen se dá pořídit i o pár tisíc levněji, stejně tak jako o pár tisíc dráž. Zvolená částka by měla stačit na sestavení pohodlné výbavy většinou z ověřených českých značek. Ušetřit se dá např. na pořízení plen z bazaru, které jsou mnohdy ve výborném stavu nebo např. pořízením plen čínské výroby - i s těmi mají někteří dobrou zkušenost, někteří je ale naopak zatracují. Ušetřit mohou také šikovné maminky nebo tatínkové ;-), kteří si zvládnou část výbavy sami doma ušít. Počítá se s pořízením cca 28 kusů plen typu SIO, AIO, kalhotkové pleny.
** V případě, že dostanete plenky např. ještě po vás samotných, může se částka ještě teoreticky o něco snížit. Počítá se s pořízením cca 60 kusů klasických čtvrecových plen, několika savějších vkládacích plen, cca 3 nočních kalhotkových plen a 4 svrchních kalhotek s PUL zátěrem.

Dále potřebujeme vyčíslit náklady na používání separačních vložek u rodiny C. Budu předpokládat, že první dva měsíce se bude kvůli časté stolici dávat nová separační vložka při každém přebalení, tj. bude třeba cca 600 kusů. V dalších měsících budu zjednoduše uvažovat 2 nové separační vložky denně. Do 2 let je to tudíž dalších cca 1100 kusů. Celkem tedy 1700 kusů. Cena za celé dva roky používání je cca 1 800 Kč. Při používání do 2,5 let celková cena cca 2 150 Kč.

Obr. 4 - náklady na jedno praní
* Velké rozdíly v ceně praní mohou být hlavně v nákladech na elektřinu. Za prvé záleží na ekonomičnosti pračky (její spotřebě a také na délce pracího cyklu, praní na 60 °C trvá obvykle 2 - 2,5 hodiny, ale některé pračky to zvládnou i rychleji). Za druhé záleží na ceně elektřiny. 4,2 Kč za kWh je aktuální cena elektřiny od Pražské energetiky pro domácnosti, kde se elektřinou netopí a neohřívá voda. Pokud ale elektřinu používáte na topení nebo ohřev vody, pak máte sazbu za kWh o dost nižší - v průměru dejme tomu cca 2,2 Kč za kWh. Takže pokud máte velmi úspornou pračku a velmi levnou elektřinu, vyjde vás elektřina na 1 praní třeba jen na 3 - 4 Kč.

Pozn. č. 1: Náklady praní se zvýší pokud používáte sušičku. Cena za její provoz je závislá především na ceně elektřiny. Při sazbě 4,2 Kč za kWh by roční provoz sušičky vyšel na cca 1 000 Kč. Pokud máte levnou elektřinu, tak by náklady byly jen lehce přes 500 Kč ročně.

Pozn. č. 2: Uvažuji skladování plen na sucho. Pokud se skladují namočené ve vodě, tak je teoreticky nutné připočítat ještě něco málo za vodu do kýble, ale tato položka není příliš významná a dá se využít teoreticky i např. voda po koupání.

Pozn. č. 3: Moderní látkové pleny se nesmí žehlit a žehlení není třeba (možná s výjimkou šestinedělí) ani u klasických čtvercových plen. Pokud je ale někdo přece jenom žehlí, bylo by nutné připočítat i náklady na spotřebu elektřiny při žehlení.

Uvažujeme, že budeme prát každý třetí den, tj. praní 120 x ročně. Náklady na praní jsou tedy 2 124 Kč ročně.

Teď konečně můžu vyčíslit přibližné náklady na používání látkových plen. Částka se tedy skládá z ceny plen a nákladů na jejich praní, v případě rodiny C ještě nákladů na jednorázové separační vložky. Pokud budeme uvažovat, že obě rodiny používají od narození po celou dobu čistě jen látkové plenky, budou náklady vypadat takto:

Obr. 5 - náklady na používání látkových plen - v případě použití výhradně jen látkových plen po celou dobu

Na první pohled je patrné, že rozdíly v nákladech mezi rodinou C a D jsou obrovské. To vysvětluje také to, že pokud se někdy někdo o vyčíslení nákladů na látkové pleny pokusí, ozývají se hned mnozí, že to není pravda, že je to stojí mnohem méně nebo naopak více, než je uvedeno. Rozdíl je dán pouze a jenom zvolenou plenkovou výbavou. Pro dosažení úspor tedy není vůbec nutné (jako v případě jednorázových plen) omezovat četnost přebalování a dítě může dostat čistou plenku kdykoliv, aniž by se rodiče museli obávat o rodinný rozpočet. Jedna nebo dvě plenky navíc v pračce nehrají žádnou roli. Další viditelný rozdíl je také ten, že z čistě finančního hlediska nemusí rodiče používající látkové pleny příliš trápit doba, kdy se dítě naučí chodit na nočník. To z toho důvodu, že celkové náklady na používání plen rostou s dobou používání jen mírně (jde jen o náklady na praní).


3) Náklady při kombinování látkových a jednorázových plenek
Ve většině rodin používajících látkové pleny se dá předpokládat menší či větší kombinace s jednorázovými plenami a proto by bylo zajímavé podívat se taky na situaci, kdy bude dítě používat místo látkových plen občas pleny papírové.

Varianta č. 1 - použití jednorázových plen během dovolené (při delším pobytu mimo domov)
Dejme tomu, že během roku strávíme celkem cca 4 týdny mimo domov, kde nebude možnost pohodlného používání látkových plen. Za tyto 4 týdny spotřebujeme cca 160 jednorázových plen za cenu cca 5 Kč za kus. Celkem tedy zaplatíme za používání jednorázových plen cca 800 Kč ročně. Náše náklady pak budou činit:
Obr. 6 - náklady na používání látkových plen - v případě, že během dovolené mimo domov použijeme jednorázové pleny

Varianta č. 2 - použití jednorázových plen během dovolené a na noc
Platí to, co u varianty č. 1. Navíc ještě bude dítě dostávat jednorázovou plenu i každý den na noc. Cenu pleny použiji pro zjednodušení po celou dobu 5 Kč. Naše náklady pak budou:

Obr. 7 - náklady na používání látkových plen - v případě, že na noc a během dovolené používáme jednorázové pleny

Varianta č. 3 - použití jednorázových plen během dovolené a během prvních 3 měsíců
Začátky s miminkem bývají náročné, je třeba velmi často přebalovat a zároveň miminko velmi často kaká. Navíc i použití látkových plen na čerstvého novorozence je mnohdy složitější, protože jednovelikostní plenky jsou mu moc velké (proto se často používají extra plenky pro novorozence, jejichž pořízení ale představuje zase navýšení plenkového rozpočtu nebo méně pohodlná varianta ze skládaných čtvercových plen). Proto někdo začne s látkovými plenkami až po cca 3 měsících. Platí to, co u varianty č. 1 a navíc ted připočteme náklady na výhradní používání jednorázovch plen v prvních 3 měsících. Pro rodinu C podle modelu rodiny A a pro rodinu D podle modelu rodiny B. Náklady na používání plen jsou pak následující:


Obr. 8 - náklady na používání látkových plen - v případě, že první 3 měsíce a dále během dovolených použijeme jednorázové pleny

 Varianta č. 4 - použití jednorázových plen během dovolené, během prvních 3 měsíců a na noc
 Platí to, co je uvedeno u předchozích variant.

Obr. 9 - náklady na používání látkových plen - v případě, že první 3 měsíce a dále během dovolených a na noc používáme jednorázové pleny


4)  Závěrečné srovnání
Pro názorné srovnání vedle sebe postavím náklady na používání čistě jednorázových plen s náklady na používání látkových plen v kombinaci s jednorázovými během delších dovolených. Ostatní srovnání si může každý jednoduše udělat sám.

Jednorázové pleny

Látkové pleny
Pokud budeme brát čistě jen absolutní extrémní čísla, tak je vidět, že levnější je používní látkových plen - na 1 dítě cca 9 tis. Naopak dražší jsou jednorázové pleny - na 1 dítě cca 28 tis. Rozdíl tedy činí skoro 20 tis. Kč. Všem je ale jasné, že tento rozdíl je mezi nejlevnější a nejdražší variantou a těžko lze tyto dvě čísla srovnávat. Mnohem příhodnější je srovnání rodin v podobných situacích - tedy rodiny A s rodinou C a rodiny B s rodinou D. V případě dvojice A-C je rozdíl ve prospěch látkových plen cca 10 tis. Kč. V případě dvojice B-D je rozdíl také ve prospěch látkových plen, ale pouze cca 3 tis. Kč. Je zřejmé i to, že se nedá říct, že používání látkových plen je jednoznačně výhodnější, protože např. při porovnání nákladů rodiny B a rodiny C je jasně vidět, že rodina C utratí za látkové pleny o cca 7 tis. více než rodina B za jednorázové.
Z těchto důvodů vznikají mezi zastánci té či oné skupiny plen neshody při dohadech o tom, jaká varianta je vlastně finančně nejvýhodnější. Rozdíly mezi jednotlivci jsou totiž v obou táborech velké. Ono nakonec když se to všechno čistě matematicky nějak zprůměruje, opravdu dojdeme k tomu, co také někteří tvrdí - a to, že z hlediska nákladů vyjde používání látkových i jednorázových plen prakticky nastejno :-) Mít jako motivaci k používání látkových plen jenom finanční hledisko není možná zas tak rozumné a v takovém případě, bych si svoje rozhodnutí velmi dobře rozmyslela. Každopádně rozdílů mezi jednorázovkami a látkovkami je víc než jen ten finanční, takže bychom se při rozhodování měli zaměřit spíše na ně.


Důležitá poznámka: Vzhledem k tomu, že cenové porovnání je už beztak hrozně obsáhlé, nechtěla jsem tam zařazovat ještě další důležitý faktor, který ale má na celkové náklady poměrně hodně velký vliv. A to sice skutečnost, že látkové pleny mohou být používány pro více dětí po sobě. Kvalitní látková plena by měla celkem bez problémů zvládnout "obsloužit" 2, teoreticky možná alespoň částečně i 3 děti. Z toho pak vyplývá celkem jednoduchý závěr. Při používání látkových plenek pak vaše případné druhé dítě přebalujete vlastně skoro zadarmo, resp. jen za cenu praní, tj. cca výše vypočtených 2200 Kč ročně, tedy celkem kolem 4,5 tis. za celé přebalovací období. Naopak rodiče spoléhající na jednorázovky musí vynaložit veškeré náklady na další dítě znovu, tj. v průměru těch cca 20 tis. Kč. Tady už je rozdíl celkem nepopiratelný a jednoznačný. Proto pokud potřebujete nebo chcete šetřit a plánujete více jak 1 dítě, pak je již výběr látkových plen z čistě finančního hlediska velmi dobře odůvodnitelný.
Další věcí, kterou by mnohé "látkařky" také jistě zmínily, je, že i v případě, že látkové pleny použijete jen na jedno dítě, dají se pak celkem snadno ještě prodat v bazaru a tím by se vám na konci část peněz vrátila zpátky. O to by byly látkové pleny výhodnější oproti jednorázovým, které od vás samozřejmě po použití už nikdo nekoupí :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat